Spółdzielnia Mleczarska „Maćkowy” powstała w 1980 roku, ale jej historia i korzenie sięgają przełomu lat 1957-58. To wtedy, pod koniec grudnia 1957 roku, powstała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Gdańsku. Przejęła ona działający od 1953 roku zakład przetwórstwa mleka przy ul. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Przez wszystkie następne lata spółdzielnia była – i jest do dziś – największym dostawcą mleka i produktów mlecznych na rynek Gdańska i całego Pomorza.
Zakład we Wrzeszczu rozwijał się intensywnie, ale nie mógł zaspokoić potrzeb chłonnego pomorskiego rynku. W 1978 roku rozpoczął działalność nowy zakład produkcyjny położony na obrzeżach Gdańska, w Maćkowych. To od tej dzielnicy miasta wzięła swą nazwę spółdzielnia, gdy w 1980 roku odradzała się po latach praktycznego upaństwowienia polskiej spółdzielczości. „Maćkowy” są liderem we wprowadzaniu na rynek nowych produktów mlecznych o szczególnych walorach zdrowotnych, odżywczych i smakowych. To właśnie „Maćkowy” w 1994 roku wprowadziły na polski rynek mleko acidofilne. Były jednym z pierwszych w Polsce producentów jogurtów. Jako druga mleczarnia w Polsce „Maćkowy” rozpoczęły produkcję mleka UHT. Spółdzielnia jest też pierwszym polskim producentem mleka UHT o obniżonej zawartości laktozy, czyli „Milaktu”.
W latach 2003/2004 zakład przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której spełnione zostały najostrzejsze wymogi Unii Europejskiej.
W 2007 roku Spółdzielnia Mleczarska Maćkowy weszła w skład Grupy Polmlek. Tym samym nazwę firmy zmieniono na Spółdzielnia Mleczarska Polmlek – Maćkowy.

- -